15. SLOVENSKI DNEVI VARSTVOSLOVJA
Quo vadis: Nadzorovanje in kaznovanje v Sloveniji

Ljubljana, 4. in 5. junij 2014

Slovenski dnevi varstvoslovja, petnajsti po vrsti, prihajajo v času, ko varnostni problemi tostran in onstran meja Slovenije postajajo čedalje bolj kompleksni in zahtevni, in ko tudi zagotavljanje varnosti postaja vse bolj odgovorno in zahtevno delo. K udeležbi na vseslovenskem zboru varstvoslovcev tudi letos vabimo vse, ki se na ministrstvih, v policiji, vojski, carini in drugih delih državne uprave, v zasebno-varnostnih in detektivskih agencijah, v lokalnih skupnostih, v gospodarskih družbah, v nevladnih organizacijah ter na fakultetah in visokih šolah znanstveno ali/in strokovno ukvarjajo s problemi varnosti, varovanja, skratka z vsebinami s področja varstvoslovja.

Rdeča nit, ki bo letos zaznamovala konferenco, je iskanje odgovorov na vprašanje, kam gre nadzorovanje in kaznovanje v Sloveniji? Zanimalo nas bo, kakšna politika nadzorovanja, kaznovanja in zagotavljanja varnosti države, družbe in posameznika se uveljavlja v slovenski zakonodaji in praksi? Ali ukrepi, ki so za odkrivanje in preiskovanje hudih kaznivih dejanj predvideni z veljavno zakonodajo, res niso več ustrezni in zadostni? Ali organi pregona za učinkovito odkrivanje in preiskovanje hudih kaznivih dejanj in storilcev res potrebujejo nove, bolj učinkovite prikrite preiskovalne ukrepe? Ali posebni in prikriti preiskovani ukrepi, ki so bili nekoč izjema, res postajajo pravilo? Ali nadzor elektronskih komunikacij s prisluškovanjem in snemanjem na način, ki je bil v veljavi doslej, res ni več možen/učinkovit? Se nabor in uporaba represivnih pooblastil razširjata in povečujeta? Se v Sloveniji pravna in socialna država s ciljem učinkovito zatreti kriminaliteto in zagotoviti varnost (v imenu zakona in reda) res spreminja v kaznovalno državo in družbo nadzora? Kakšna je »cena« varnosti?

Odgovore na ta vprašanja bomo iskali v plenarnem delu konference, sekcije in okrogle mize pa bodo tudi tokrat namenjene prikazu in izmenjavi stališč, raziskovalnih rezultatov in dobrih praks na področju širše varstvoslovne problematike.

Programsko-organizacijski odbor

  • Doc. dr. Benjamin Flander
  • Pred. dr. Tinkara Pavšič Mrevlje
  • Izr. prof. dr. Bojan Dobovšek
  • Doc. dr. Igor Areh
  • Doc. dr. Maja Jere
  • Anja Lesar